Minden vélemény közelebb vihet a megoldáshoz. TE hogy látod?

 

Tényleg azzal szeretnénk tölteni az időnket, hogy tudatosan szabályozzuk testünk helyes működését?

Mekkora egy adag étel? Mikor van sok és mikor kevés a tányéron? Mennyit eszeik, aki sokat eszik, és mennyit, aki keveset? Ki dönti el, hogy mi a sok és mi a kevés? Mindenkire ugyanúgy hat egy ugyanakkora adag étel elfogyasztása?

Figyelemre méltó kérdés, hogy akarjuk-e tudatosan szabályozni a kalória-bevitelünket, amikor ezt a szervezet öntudatlan működéssel kellene, hogy szabályozza. Nem lenne célszerűbb inkább megkeresni, mi késztet arra, hogy többet együnk a kelleténél? És mennyi a több? Mennyit „kell” ennie egy embernek? Az éttermekben és a közétkeztetésben meghatározott méretű adagokat adnak. Az egészségügyben grammokban, százalékokban és egyéb apró mértékegységekben mérik, hogy miből mennyit kell elfogyasztania egy átlagembernek. Ezzel csak egy a baj: átlagember nincs! Vagyok ÉN, TE és Ő. S hogy kinek mennyi az ideális mennyiség, a kellő mennyiség erre mi mást mondhatnánk, mint azt, hogy amennyit a szervezete felhasznál. Mert ha többet eszünk, mint amennyit a testünk igényel, túlsúlyunk képződik. (Leggyakoribb esetben, másoknál meg a tápanyagok felhasználatlanul futnak át az illető testén…, de azért ne bonyolítsuk túl a kérdést már mindjárt itt az elején.) Mindezzel együtt azonban az a fontos kérdés, hogy miért vannak olyan esetek, hogy több ennivalót igénylünk, mint amennyi elegendő lenne a test energiapótlására? Miért érzünk késztetést az evésére, ha az csak többlet táplálék, mely zsír formájában elraktározódik. Miért viselkedik így a szervezetünk? Feltétlenül testi okai vannak annak, hogy többet eszünk a kelleténél? Viszont, ha nem a testünknek van szüksége a táplálékra, akkor mi az a lelki ok, ami evésre késztet?

Szerző: empszi  2007.06.27. 06:20 13 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://empszi.blog.hu/api/trackback/id/tr705913784

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Hevér Erzsébet 2007.06.27. 08:58:39

A lelki ok? Természetesen valamilyen sérelem (testünkön, de ) esett sértés, seb gyúgyítása. Mindenki ismeri azt a helyzetet, amikor valamilyen kellemetlen élmény után azonnal enni kell valami jót. Mintha ezzel hozzájárulnánk a "seb" gyógyulásához, beforradásához, akkor is, ha az lelki seb. Nagyon méylen lehet ez kódolva bennünk, feltehetően még abból az ősrégi időből, amikor valóban tetsi sérüléseket kellett minél előbb begyúgyítnai a túlélés érdekében. Ezért olxyan nehéz ezzel szembefordulni. Ilyen fájó seb a magány. Ha akut (éppen elhagyott valaki) akkor különösen érezhető. Mintha fel volna vágva az ember hasa. Be kell gyógyítani. Enni (zömmel nők esetében) vagy inni (zömmel férfiaknál) gyorsan valamit. De a hosszantartó, vagy gyermekkori alapélményként megélt és valkójában nagyon nehezen feloldható magányosságérzést is enyhíti a nassolás. Ez is egyfajta kapcsolat a külvilággal. Mint ahogy a falánkság, habzsolás is az. Magamba tömöm az a külvilágot, amely, érzésem szerint elutasít engem. Erőszakot teszek rajta. Apropo, erőszak. lehet, hogy a nők időnkénti falánksága, erpőszakos evése a rajtuk tett szexuális erőszakra adott válasz? Mert, mint tudjuk, kedves sorstáűrsnők a szex, még az is amelyet nem utasítunk el, hordozza valamelyes mértékben a rajtunk tett erőszak árnyalatát. Szóval miért eszünk többet annál, mint amennyi biogiailag szükséges a testünk fenntartásához. Mert az evés nem csak fizikai, hanem lelki, kontkatusteremtő aktus is. Legalábbis így tapasztaltam. Minden pszichológusi képzettség híján.

Hevér Erzsébet 2007.06.27. 08:59:28

(testünkön, de lelkünkön is)

S (Antal) 2007.06.27. 21:23:39

Hű, Erzsébet, valamire most rájöttem! Azt írod, ősi időkből kódolt dolog. Egyfajta kódolás, a kulturális örökség. Bennem ez azt kódolta, hogy nem szabad az ételt pazarolni. Ki tudja hány nemzedékkel előbbi szegény őseim hatnak rám máig! Én, hogy az étel el ne dododjon, inkább megeszem. Ha már romlott, az állatok kapják, szemétbe nálunk nem kerülhet étel. Ez most tudatosult bennem - emiatt két fázisban eszem: 1. finom, jólesik, kell, kívánom. 2. A maradék kárba ne vesszen. Ekkor már nem is olyan finom. Van is rajtam túlsúly, bár egyáltalán nem zavar, mint már írtam. Azért veszélyes ez a blog, mert a végén még le akarok fogyni.

Vica 2007.06.27. 22:43:49

Igen, ilyen lelki okok is közrejátszanak sokaknál. Bár én magamon nem tapasztaltam, hogy falánk lennék, ha valami bánat ér, csak nem megy el az étvágyam, mint sokaknak. Viszont a kódoltság "bejön", nálunk se lehetett a tányéron hagyni semmit. "Tiszta időt csinálunk holnapra". Na azóta is idegesít, ha bárki hagy valamit a tányéron. Meg az is, ha ki kell dobni az ételt, még ha az állatok eszik is meg. Valahol az emberi munka meg nem becsülését érzem benne, és még csak nem is az enyémet (aki megfőztem), hanem azét, aki megtermelte, előállította. Egyébként meg nemrég olvastam egy pszichológus hallgató tankönyvében, hogy alapjában az a probléma, hogy a szervezetünk evolúciós fejlődése hozta a késztetést, addig együnk, amíg van mit, és ha sokféle étel van előttünk, akkor többet, mint az egyféléből. Az állatok nagy része is így van ezzel, kísérletek igazolják. Különben meg épp egy fogyókúrán vagyok, eddig 10 kg ment le, úgy 2 hónap alatt. Most kicsit megállt, mert elfogytak a táplálékkiegészítőim és még nem érkezett meg a rendelés. Nem csodabogyók, gyógynövény készítmények. Segítik az anyagcserét, a lebontást, csökkentik az éhségérzetet. Nap közben nincs lehetőségem teákat főzni, stb., a tablettás kiszerelés ezért fontos. A diétát folytatom, de önmagában nem annyira hatásos. Sajnos, keveset mozgok, de ennek az is oka, hogy messzire járok dolgozni (úgy 3 óra a napi utazásom), mire hazaérek a tömegközlekedéssel, semmire se marad energiám a vacsorafőzés után. Tudom, ha mozognék, energiám is több lenne. Na, EZT az ördögi kört segítsen valaki megszakítani...

M 2007.06.28. 07:03:56

Erzsébet! Nagyon sok figyelemre méltó dolgot írtál. Köszönöm. Össze is kell foglalnom a magam számára: A nem éhség motiválta evés tehát lehet: sebgyógyítás, kapcsolatteremtés a külvilággal, a külvilágot – mely, úgy tűnik elutasít – magamba gyűröm…, válasz az erőszakra (én kérdezem: netán erőgyűjtés, kerítésépítés…?) Nagyon mély vizekre eveztünk most: ősi kódoltság, létfenntartás (melynek része a fizikai táplálékon túl a többiekkel alkotott biztonságos közösség is)

M 2007.06.28. 07:04:36

Anti, na, ne...! Nehogy lefogyjál! Hogy számolok el veled?  Vicc nélkül: Ez is fontos szempont, amit írsz. Ez nálunk is nagyon erősen megvan. (Épp tegnap találtam Anya spájzában meggybefőttet 1988-ból – és nem dobtan ki!) Bár ahhoz, hogy felesleges ételmennyiség keletkezzen akár a kamrában, akár a tányéron ahhoz előbb kellett lennie egy kis mohóságnak (a biztonság után vágy túlzott mértékéne?). Többet birtokolni, mint amennyi kellene. (Pedig az másé is lehetett volna…) No, itt is el lehelet menni ám mély vizekre…De a végén majd jól itt hagy mindenki, mert túlbonyolítom a kérdést…

M 2007.06.28. 07:07:22

Vica! Nagyon örülök, hogy Te is itt vagy. Szeretettel köszöntelek a klubban, az M Clubban! :) Részben S(Antal)-nak (Antinak) válaszolva a Te egyik gondolatodat is érintettem. A másik is nagyon fontos dolog, a MOZGÁS. Teljesen átérzem, amit mondasz. Nagyon sokszor vergődöm ebben a csapdában magam is. Az szokott számomra megoldást jelenteni, ha reggel tudok tornázni. (Köztünk szólva: Újabban többször előfordult, hogy elbogoltam az erre szánható időt – no, ez a könnyebbik ellenállás iránya. De ez azért nem fordulhat elő sokszor.., csak most a bologolás elején az újdonság varázsa… ! :) : :) :))

ametiszt 2007.06.28. 07:34:27

nem bonyolítod túl,mindez hozzátartozik... ezek azonban egészen kicsi gyermekkorban rögződnek az emberbe... én csak reggel tudok tornázni,később annyi minden más van,hogy nem tudok naponta 2 órát kiszakítani a napirendemből..de reggel előbb felkelek...

Lazac 2007.06.28. 08:26:59

Jó ezeket olvasni....sok minden ismerős a sorokból is, és a hozzászólásokból is. Jó reggelt M, szép napot neked.

M 2007.06.28. 13:55:25

Jó, hogy Te is így látod, Ametiszt! Szép napot neked is, Lazac! Nagy öröm nekem, ha jöttök, olvastok, szóltok! Köszönöm...!:))))))

Vica 2007.06.28. 21:11:36

Nem rossz gondolat, reggel előbb felkelni... Csakhogy én amúgy is fél hatkor kelek, vagy ha korábban akarok bemenni, mert kötelező túlóra van, akkor fél ötkor. Hát, éjjel fél 3-kor vagy fél 4-kor elkezdeni tornázni :-o A család is, vajon mit szólna? OK, kifogás. De tényleg lehetne? Különben már vettem fittballt, meg fa hulahopp karikát (ez utóbbival anno egész szépen legyalultam a csípőmet, hasamat), már csak a lelkierőt kéne összekaparni... Sajnos, a legkézen(lábon :-)fekvőbb, a kocogás nem jó, rossz a lépéstechnikám, sarokra lépve trappolok, járás közben is, ha futok, akkor meg pláne. Ettől viszont valahogy lötyög az agyam (de tényleg, egészen olyan, mintha beverném a fejem valahová). Ez megvolt már gyerekkoromban is, nem is szerettem fogócskázni, futni. Inkánbb bringáztam, fára másztam, úsztam.

M 2007.06.29. 06:33:33

Szerintem a "mozgásprogramunkat" sokszor ott szúrjuk el, hogy mindig valami nagy dologra gondolunk. S ha azt nem tudjuk megvalósítani, akor inkább hagyjuk az egészet... Magamról is beszélek, pedig én híve vagyok ebben is a sok kicsi sokra megy elvnek (csak erre is alkalmanként rá kell vennünk magunkat) . Negyed óra átmozgató torna reggel, aztán egy buszmegállónyi gyalog, lift helyett lépcső, néhány izonfeszítés-laízás, amikor senki sem látja..., .... Ezt még a tesi-tanárnénim javasolta a gimiben, amikor túlsúlyos általános iskolás lényemről "lefaragta" a felesleget, s azóta is jószívvel emlékszem rá...

ametiszt 2007.06.29. 06:45:11

reggelente nem csinálok túl nagyot...csak egy 30 perces tornát,ami átmozgat minden izomcsoportot,és lépcsőzök annyit,amennyivel éppen felérnék az Eiffel-toronyba,me le...aztán egy jó zuhany,és séta a kutyával még egy 20 perc...aztán kezdődhet a nap... emellett hacsak tehetem,lemegyek a Dunára,de háromszor egy héten legalább...hétvégén biciklízni szoktunk,kimegyünk a Szigetközbe,biztonságos jó kerékpárút van egészen Óvárig... háááát...ez ennyi... éppen elég a napirendbe munka mellé beilleszteni,de már megszoktam,már nem kell külön figyelni rá... szép napot nektek!
süti beállítások módosítása