Zakuszka
Be kell vallanom, ha még tegnap megkérdezi tõlem valaki, hogy mit jelent ez a szó, hát csak annyit tudtam volna mondani neki, hogy valami étel. De ennél közelebbit nemigen. És azt is be kell vallanom, hogy ismerkedem az interneten – természetesen a könyvem témája kapcsán. Legújabb ismerõsöm erélyi újságírónõ. Tõle kaptam az alábbi recepteket, melyek elsõ ránézésre elnyerték a tetszésemet.(A kép nem saját, a google-ban találtam.)
Íme, Alíz receptjei:
Gombás zakuszka
Hozzávalók: 5 kg húsos paprika, 3 kg paradicsompaprika, 2 kg sárgarépa, 3 kg gomba, 800 g paradicsompüré, 1 l olaj, néhány szem bors, 1-2 babérlevél, só, cukor, 1 kávéskanálnyi befõzõpor.
Elkészítése:
A gombát sós vízben megfõzzük, leszûrjük majd vékony csíkokra vágjuk. A paprikát és a paradicsompaprikát megsütjük a héjától és a magházától megtisztítjuk és azt is csíkokra vagdaljuk. A sárgarépát megpucoljuk és nagylyukú reszelõn lereszeljük, az olajban megdinszteljük. Ha a sárgarépa megpuhult hozzáadjuk a csíkokra vágott gombát, paprikát és paradicsompaprikát, majd a paradicsompürét. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, ha savanyúnak találjuk kevés cukrot is adhatunk hozzá. A végén miután a tûzrõl levettük hozzákavarjuk a befõzõport. Forrón üvegekbe rakjuk, ledugaszoljuk és szárazdunsztban hagyjuk kihûlni.
Padlizsános zakuszka I.
Hozzávalók: 4 kg paradicsompaprika, 2 kg csöves paprika (kápia), 1 kg hagyma, 4 kg padlizsán, 800 g paradicsompüré, 1 l olaj, néhány szem bors, 1-2 babérlevél, só, cukor, 1 kávéskanálnyi befõzõpor.
Elkészítése: A padlizsánt és a paprikát megsütjük, majd lehéjazzuk. A padlizsán levét csepegtessük le, mert kesernyés ízt adhat a zakuszkának. A hagymát ledaráljuk és az olajban megdinszteljük, majd hozzáadjuk a fakéssel apróra zúzott padlizsánt és a ledarált paprikát. Amikor az olaj kezd feljönni a tetjére, hozzáadjuk a paradicsompürét és a fûszereket, majd addig fõzzük, amíg az olaj feljön a tetejére. Miután a tûzrõl levettük hozzáadjuk a befõzõport, ledugaszoljuk és száraz dunsztban hagyjuk kihûlni.
Babos zakuszka
Hozzávalók:
3 kg paradicsompaprika, 2 kg csöves paprika (kápia), 1 kg húsos paprika, 1 kg hagyma, 1 kg nagyszemû fejtett bab, 800 g paradicsompüré, 1 l olaj, néhány szem bors, 1-2 babérlevél, só, cukor, 1 kávéskanálnyi befõzõpor.
Elkészítése:
A fejtett babot sós vízben megfõzzük, vigyázzunk ne fõzzük túlságosan puhára, mert szétfõhet a zakuszkában. A paprikát megsütjük, lehéjazzuk és apróra vagdaljuk, vagy ledaráljuk. A hagymát ledaráljuk és az olajban megdinszteljük, hozzáadjuk a paprikát, majd a megfõtt babot. Készíthetjük úgy is, hogy a bab felét ledaráljuk, másik felét szemesen hagyjuk. Végül hozzáadjuk a paradicsompürét és a fûszereket, majd addig fõzzük, amíg az olaj feljön a tetejére. Miután a tûzrõl levettük hozzáadjuk a befõzõport, ledugaszoljuk és száraz dunsztban hagyjuk kihûlni.
Vegyes-zöldséges zakuszka
Hozzávalók:
2 kg húsos paprika, 2 kg paradicsompaprika, 2 kg csöves paprika, ½ kg hagyma, 1 kg sárgarépa, 1 kg gomba, 2 kg padlizsán, ½ kg fejtett bab, 1 kg tök, 1kg paradicsompüré, 1 l olaj, néhány szem bors, 1-2 babérlevél, só, cukor, 1 kávéskanálnyi befõzõpor.
Elkészítése:
A paprikát és a padlizsánt megsütjük, majd lehéjazzuk, a gombát és a babot sós vízben megfõzzük. A hagymát megdaráljuk és az oljaban megdinszteljük. Hozzáadjuk a reszelt sárgarépát és tököt, majd az apróra vagdalt paprikát, végül a pépesített padlizsánt, csíkokra vágott gombát és a babot. Amikor az olaj kezd feljönni a tetejére, hozzaádjuk a paradicsompürét és a fûszereket, majd addig fõzzük, amíg az olaj feljön a tetejére. Forrón üvegekbe rakjuk, ledugaszoljuk és szárazdunsztban hagyjuk kihûlni.
Padlizsános zakuszka II.– örmény recept
Hozzávalók:
5 kg padlizsán lesütve, lehéjazva, 5 kg paradicsompaprika, 1,5 kg paprika (édes) lesütve, lehéjazva, 1 kg hagyma, 3 kg paradicsom leve, 1,5 l olaj, só, bors, babérlevél, 1kiskanál szalícil vagy nátriumbenzoát.
Elkészítése:
A hagymát ledaráljuk és az olajban megdinszteljük, hozzáadjuk a ledarált paprikát és a fakéssel összetört padlizsánt. Végül a három kiló paradicsom levét és a fûszereket. Az egészet addig dinszteljük, amíg az olaj feljön a tetejére. Száraz dunsztban hagyjuk kihûlni.