Nem akarok okoskodni, okostojást, játszani, észt osztani. A bolg nem is ilyen műfaj. De a tisztesség kedvéért néha kell egy kis kitérő… A tegnapi változásról szóló beszélgetésünkhöz – Pilinszkyn túl – mondok még egy, számomra lényeges dolgot a változással kapcsolatban.
Gregory Bateson antropológus hívta fel a figyelmet arra, hogy a tanulás, a kommunikáció és a változás (!!!) folyamatának természetes hierarchiája van. Ebben minden szint rendszerezi az alatta lévő szint adatait, és minden szinten más-más szabályok szerint változtathatunk meg valamit. Alacsonyabb szintű változás hathat magasabb szintre, de nem szükségszerű. Magasabb szinten bekövetkezett változás viszont mindig módosítja az alsóbb szinteket. Bateson megfigyelte, hogy sok probléma származhat a logikai szintek összekeveréséből.
Mint a tegnapi beszélgetés kommentjei között is mondtam, sokat tanultam az emberi viselkedésről, gondolkodásról NLP-s (neuro lingvisztikus programozás) tanulmányaim során. Bateson fenti elméletét is innen ismerem. A NLP-ben a következő szinteket veszik figyelembe: „lentről felfelé”. 1. környezet, 2. viselkedés, 3. képesség, 4. hiedelmek, értékek, 5. lét, identitás, 6. spirituális szint. Itt a blogomban leginkább a viselkedésünkről, annak megváltoztatásáról beszélek. Esetleg néha érinthetjük a képességek, hiedelmek szintéjét. De ezek fölé nem merészkedek…
(Akinek most felkeltette az érdeklődését az NLP javasom pl. a www.nlpconsulting.hu oldalt.)